Система Orphus

Сайт нашої Церкви

Сайти нашої єпархії

Наші банери

  • Волинська Єпархія Української Православної Церкви Київського 
Патріархату
    Волинська Єпархія Української Православної Церкви Київського 
Патріархату

Лічильники

img Газета Роздуми

ОБЛИШМО ВИГАДКИ

Облишмо вигадки
Священик Володимир ПИРІГ,
настоятель парафії Покрови Пресвятої Богородиці
с. Миляновичі Турійського деканату

Мабуть, немає такої людини, яка не зустрічала у своєму житті забобонів. Забобон – віра в те, що деякі явища і події є проявом надприродних сил або слугують передбаченню майбутнього. Віра без знань швидко перемінюється у забобон. Цей гріх не виникає на порожньому місці. Походження багатьох із них покрите тисячолітнім мороком, вони формувалися на далекому від нинішнього культурно-етнічному рівні. 

Забобони породжують страх перед чимось, а злим духам значно легше справитись із людиною настрашеною. Сатана за час перебування на землі розставив стільки пасток, викопав багато гріховних ям, так що людині важко не впасти у гріх. Мета диявола – підірвати нашу віру в Господа Бога, щоб ми вірили у якісь людські вигадки, диявольські нашіптування, забобони. 

Цей гріх був відомий і в перші століття нашої ери. Помісний Карфагенський собор у 251 році 94-м правилом засудив його: «...повсюди на полях і в садах поставлені нібито в пам’ять мучеників вівтарі, при яких не виявляється покладеними...частини мощей мученичих... [Єпископи] нехай врозумляють народ, щоб не збирався у таких місцях і щоби правомислячі до таких місць не прив’язувалися ніякими забобонами». В одній із проповідей святителя Йоана Золотоустого знаходимо: «Хто, виходячи зі свого дому, зустрічає кривого чи кульгавого і розуміє це як прикмету, цей думає діло сатанинське, бо не зустріч з людиною робить день нещасливим, а гріховне життя».

Є забобони місцеві, а є й загальновідомі.

Наприклад, можна почути: розсиплеться сіль – жди в сім’ї сварку. Чи справедлива ця прикмета? Яке її походження? У давнину сіль коштувала дорого. Були значні затрати при її видобуванні, чумаки возили сіль іздалеку, їх дорогою грабували, тож сіль цінувалась, як то кажуть, на вагу золота. У ті часи рідко траплялася дерев’яна підлога, а була переважно глиняна долівка. Якщо на неї перекинути сіль, важко позбирати, і, звичайно, ставалася сварка.

Перебіжить чорний кіт – буде нещастя. Мабуть, у кожній країні деякі тварини мають своє значення. В Індії корова – священна, у юдеїв і мусульман свинина заборонена для споживання, у нас чорний кіт – носій нещастя, він довгоживучий, важкознищенний. Диявол – ангел темряви – безсмертний. Чуючи євангельську оповідь про вигнання злих духів із біснуватих і «переселення» у стадо свиней (Мф. 8:28–34), в уяві малотямущих людей, можливо, й зародилась думка, що у бідному коті теж може бути злий дух. Так і народився забобон про чорного кота.

Про диявола у народі складено багато байок, повір’їв, забобонів, які шкідливі для християнської моральності, тому що приписують «батькові темряви» надто велику силу, вплив на природу й нашу долю. Людина ні за що гине, вважаючи себе беззахисною перед дияволом, віддає себе без спротиву перед ним. Замість того, щоб іти на вічну загибель ще при житті, вірячи в різного роду безглузді вигадки, значно краще керуватися вченням Церкви, яка заповідає нам остерігатися злих духів, знаючи межу їхніх можливостей. Земне життя і без того переповнене бідами й скорботами, тому навіщо його обтяжувати ще й уявними небезпеками і неіснуючими страхами. Якщо ми знаходимося під постійною опікою Всемогутнього і Вселюблячого Небесного Отця, то що може нам зробити відкинута Ним істота – диявол? Для боротьби із гріхом нам необхідна духовна бадьорість, витривалість. Як говорив Йоан Золотоустий: «Диявол злий для себе, а не для нас».

27 жовтня 2012 р. Версія для друку
Аудіо

Радіопередача «Благо» 8 листопада 2015 року. Протоієрей Віктор Пушко – про євангельське читання неділі 22-ї після П’ятдесятниці (про багатого і Лазаря). Володимир Клименко – про великомученика Димитрія Солунського (8 листопада).

Скопіювати файл

Радіопередача «Благо» 1 листопада 2015 року. Священик Андрій Хромяк, викладач Волинської православної богословської академії, настоятель парафії Великомученика Юрія Переможця в с. Жабка Ківерецького деканату – про євангельське читання неділі 21-ї після П’ятдесятниці (притча про сіяча).

Скопіювати файл

25 жовтня 2015 р. Слово протоієрея Миколи Нецькара, декана кафедрального собору Святої Трійці, на врученні церковних нагород волонтерам, які допомагають військовослужбовцям у зоні АТО. Аудіо інформаційної служби єпархії.

Скопіювати файл

Усі аудіо